Seo Nedir?


Web sitesi sahibi olan kişilerin SEO ismini bilmemesine rağmen aslında herkesin olmasını istediğini ve yaptığı bir çalışmadır. Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmasıdır. Yani arama motolarına uygun bir web sitesi veya arama motorlarının dikkatini çekmesine yarayacak seo çalışmaları diye adlandırabiliriz. En çok kullanılan Google, Yandex vb. gibi arama motorlarının, web sitelerini listelerken oluşturduğu bir algoritması vardır. Bu algoritma değişebilir veya eklemeler yapılabilir. Seo Çalışması  tam burada devreye girmektedir. Bu algoritmalara göre bir web sitesi oluşturur veya olan bir siteyi seo uyumlu olarak çevirebilir.

SEO Ne İşe Yarar?

Her ne kadar genel bir isim olarak dursa da alt dalları epey geniştir. Seo ne işe yarar diye merak eden arkadaşlar ilk olarak, mantığını kavramalıdır. Yani diyelim ki bir web site sahibisiniz ve sitenizin ana kelimesi ile arama motorunda arattırdığınız da kendinizi bulamıyorsunuz. Burada seo tam anlamı ile sizin sıranızın yükselmesine yaramaktadır. En çok kullanılan Google başa çıkmak için, yapılan uğraşların geneline seo hizmeti denir.

Seo İçin Neler Yapılabilir?

Siz uzman kişiler yerine, kendim sitemi yükseltmek istiyorum diyebilirsiniz. Bunun için hiç bilmeseniz bile sitenizin güncelliği çok önemlidir. Eğer bir makale paylaşımlı siteniz varsa, öncelik tüm yazılarınızı tek seferde girmek yerine, kendinize saatler belirleyerek, her gün 5 – 10 arası yazı girişi yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu şekilde web siteniz sürekli güncel kalacaktır. Ya da siz bir firma sahibisiniz ve ürünleriniz var. Bu ürünlerde başa çıkmak istiyorsanız, farklı çalışmalar yapabilirsiniz. Örnek olarak;

-          Günlük ürün girişinizi sağlayınız.

-          Her ürün için anahtar kelimeleri, açıklamayı ve ürün içerisinde düzenlemeleri uyumlu şekilde yapmalısınız.

-          Ürününüz hakkında makaleler yazarak, anahtar kelimeleri vurgulayabilirsiniz.

-          Admin paneli dışında sitenizi, Google analytics gibi, takip ve analiz sitelerine mutlaka bağlayınız.

-          Doğal yöntemler her zaman daha etkilidir. Sadece sistem istediğiniz hızla ilerlemeyebilir fakat en sağlıklı işlem doğal seo çalışmaları yapılmasıdır.

Seo Faydaları Nelerdir?

Genellikle insanlar tam mantığını kavrayamadığı için neden böyle bir hizmet alıyım diye düşünebilirler. Aslında tam olarak eğer satış yapan veya hit girişi önemli olan bir web siteniz varsa, seo faydaları tam olarak sizin için önemlidir. Bunlar arasında;

-          Ürün satışınızı arttırabilirsiniz.

-          Firma isminizi duyurabilirsiniz.

-          Reklam alabilir ve bu reklamlardan da gelir elde edebilirsiniz.

-          İleride web sitenizi devredebilirsiniz.

-          Popülerliğiniz artar ve istediğiniz konuma gelebilirsiniz.

Eğer sizde bu hizmetlerden faydalanmak istiyorsanız, segoda firması her zaman müşteri odaklı ve takip ederek rapor sunan bir hizmet amacı benimsemektedir. Sizde iletişime geçerek, daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.